Siirt Üniversitesinde Büyük Başarı: Türkiyede 12. olduk

SCImago Institutions Rankings (SIR) Yayın Değerlendirme Platformunun yaptığı 2023 yılı dünya üniversiteleri sıralamasında Üniversitemiz araştırma alanında Türkiye’de 12’nci sırada yer aldı.

Yükseköğretim ve araştırma kurumlarını araştırma performansı, inovasyon çıktıları ve toplumsal etki olmak üzere 3 ana gösterge grubu üzerinden değerlendiren SCIMAGO 2023 sıralaması açıklandı. Türkiye’deki 134 üniversitenin yer aldığı sıralamada Üniversitemiz oldukça önemli bir başarıya daha imza atarak Türkiye’de araştırma alanında en iyi 12. Ve genel ortalamada da Türkiye’de 33. üniversite oldu.
Üniversitemiz devlet üniversiteleri arasında ise 33. sırada yerleşme başarısını göstermesinin yanı sıra,  Alan bazlı sıralamasının da yapıldığı araştırmada Üniversitemiz; Mühendislik alanında 1. Matematik alanında Türkiye’de 4., Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi alanında Türkiye’de 8., Kimya alanında Türkiye’de 24. sırada yer aldı.
Ayrıca Üniversitemiz açıklanan listede 2006 sonrası kurulan tüm üniversiteleri geride bırakarak büyük bir başarıya imza attı.
Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Nihat ŞINDAK, sıralamayla ilgili açıklama yaparak ulusal ve uluslararası alanda gösterilen başarılarda öğretim elemanlarının çok büyük katkıları olduğunu belirterek emeği geçen tüm akademisyenlere teşekkür etti.
Rektör Prof. Dr. Nihat ŞINDAK, Siirt Üniversitesi’nin bir araştırma üniversitesi olduğunu, ihtisas üniversitesi ünvanın hakkını verdiğini ve tüm alanlara akademisyenlerimiz ve genç araştırmacılarımız için gerekli desteklerin sürekli olarak sağlandığını ifade ettiler. Ayrıca üniversitemizin kazanmış olduğu bu başarı ivmesinin hiç durmadan devam edeceğine inandığını söyledi.  
Üniversitemizle ilgili SCImago Institutions Rankings (SIR) tarafından yapılan çalışmaya ilişkin detaylara aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

https://www.scimagoir.com/institution.php?idp=90184
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü
30 Mart 2023